I dag är Second Hand Vingåker en mötesplats för hela bygden. Varje lördag har de öppet mellan 10 och 13 och köerna ringlar sig ibland långa ut på gatan vid öppningsdags.

Lars-Göran Lindskog står bland kaffekoppar och karaffer i den gamla livsmedelsbutiken. Utanför vajar flera svenska flaggor tillsammans med den ukrainska, i matchande gult och blått. Lars-Göran är i dag föreståndare och ordförande i föreningen där alla jobbar helt ideellt och allt överskott går till katastrofhjälp och annan välgörenhet, som till exempel Operation Smile.

Lars-Göran Lindskog är föreståndare för den populära loppisen i Vingåker. Foto: Susanne Edmark

Här kan man fynda både det ena och det andra, det vet folk – ibland riktiga rariteter. Hela dödsbon kan hamna här utan att någon plockat bort det mest värdefulla, och folk ringer från hela regionen, både från när och fjärran, för att bli av med släktingars gamla serviser och glas. Men det är inte bara därför köerna är långa.

– Det har blivit en samlingsplats för många. Där borta i fiket sitter varje lördag ett gäng stammisar och dricker kaffe. I ett hörn samlas alltid eritreanerna och jag brukar skämta med dem och fråga om det är eritreanska föreningen som årsmöte här. Man får så mycket kontakter här; det är så många vänliga människor som kommer hit, säger Lars-Göran.

Stammisen Hasse Eriksson tar gärna en kopp kaffe i butiken. Foto: Susanne Edmark

En av stammisarna i fiket är Hasse Eriksson som just nu haltar fram på kryckor, men som före fikat på loppisen gått en lång promenad. Han berättar att i stan var det helt tomt.

– Ja, alla är ju här. Det här är som Vingåkers Manhattan, det är hit man går för att träffa folk, säger Hasse med ett skratt medan Lars-Göran slår sig ner för en pratstund.

Ideellt arbete en självklarhet

Gamla som unga vallfärdar till butiken, och en av de yngre kunderna är Cecilia Hill som letar tårtfat.

– Det känns ju extra bra när man vet att det går till välgörenhet, menar hon och låter blicken glida fram mellan hyllor av fint gammalt porslin och skira glas.

– Ja, alla här jobbar helt ideellt, förklarar Lars-Göran. Många kommer från frikyrkorna och där är det ju liksom en tradition att man jobbar med välgörenhet. Ett annat gäng kommer från golfklubben, och så är det en hel del familj och vänner.

Cecilia Hill – på jakt efter tårtfat

Det känns ju extra bra när man vet att det går till välgörenhet.

Redan från början hade grundarna, som inte längre finns i livet, kontakter i länder som Lettland, Belarus och Ryssland. Mycket av pengarna går nu till katastrofhjälp i Ukraina, men även till att stötta utsatta romer i Rumänien. Många asylsökande familjer får också komma hit och plocka ihop till ett helt bohag till sina nya hem för en billig peng – och en hel del går också till Operation Smile!

– Ja, det är många önskemål som kommer in om att skänka till Operation Smile. Det är väl så att det är så tydligt vilken skillnad det gör. Det har engagerat många här.

Föreståndaren Lars-Göran Lindskog med Marie Lidåker och Anita Palm Axelsson i kassan. Alla jobbar ideellt – det är en självklarhet. Foto: Susanne Edmark

Sedan Operation Smile startade i Sverige, och till dags dato, har second hand-butiken i Vingåker skänkt hela 265 500 kronor! Det har lett till många nya leenden för barn födda med läpp-käk-gomspalt.